Dlaczego tworzenie kosztorysów w programach typu NORMA jest tak popularne? Inwestorzy – głównie Instytucje Publiczne, wymagają przedstawienia wyceny w ściśle określonym formacie oraz przy zastosowaniu ściśle określonej metodyki liczenia. Najpopularniejszym programem wspomagającym kosztorysowanie jest program NORMA firmy Athenasoft, chociaż na rynku istnieją też inne zamienne rozwiązania (ZUZIA, RODOS itp.)

Potrzebujesz kosztorysu? Wyślij zapytanie TUTAJ

Wykonujemy kosztorysy każdego typu w zakresie instalacji sanitarnych. Aby poznać szczegóły napisz na oferty@kosztorysysanitarne.pl

Zastosowanie ustandaryzowanych formatów takich jak .ath lub .kst pozwala na łatwe porównanie otrzymanych ofert lub wyłapanie błędów kosztorysowych. Kosztorysowanie w NORMA szczególnie ważne jest na etapie kosztorysu inwestorskiego, ponieważ pozwala na określenie przybliżonego kosztu całej inwestycji.

Zrzut ekranu z programu NORMA – program NORMA STANDARD 2

Kosztorysant korzystający z programu NORMA ma dostęp do tysięcy pozycji odpowiadających danemu typowi robót, dzięki czemu możliwe jest wyliczeniu nakładów pracy i materiałów potrzebnych do wykonania zadania. Poza ustandaryzowanymi nakładami dostępne są też cenniki (Intercenbud, Sekocenbud) aktualizowane na każdy kwartał, które odzwierciedlają średnie ceny materiałów.

Bardzo częstą praktyką Inwestorów jest wymaganie dostarczenia kosztorysów szczegółowych przed oferenta na podstawie wcześniej stworzonych kosztorysów ślepych lub przedmiarów stworzonych w programie NORMA. Profesjonalnie przeanalizowane kosztorysy są kluczem do wygrania przetargu.

Kosztorysy powykonawcze w dużej większości wykonywane są w programach NORMA, ponieważ bardzo często dotyczą robót wcześniej nieprzewidzianych w kontrakcie. Taka forma ma za zadanie określenie średnich nakładów pracy jakie trzeba ponieść przy pracach dodatkowych, tak aby późniejsze rozliczenie było sprawiedliwe dla obydwu stron.

Podsumowując – kosztorysy w programie NORMA to ważna część przedsięwzięcia i realizacji. W celu konsultacji lub wykonania kosztorysu lub przedmiaru w formacie .ath zapraszamy do kontaktu. Oferujemy profesjonalne i indywidualne podejście oraz przystępne warunki współpracy.

Wycena kosztorysu
  •  

Jaki wzór kosztorysu?

Zlecając kosztorysowanie w programie Norma PRO lub pokrewnym masz pewność, że wzór kosztorysu inwestorskiego lub powykonawczego będzie odpowiedni, względem tego co wymaga Zamawiający. Jak wygląda kosztorys i sposób jego wykonania jest ściśle określony przez program, przy czym w pewnym zakresie kosztorysant budowlany może modyfikować sposób końcowej prezentacji wyceny.