Ustalenie kosztów planowanych robót przed przystąpieniem do ogłoszenia przetargu to jeden z ważniejszych etapów przygotowawczych, które powinien poczynić przyszły Inwestor. Stworzenie kompleksowego kosztorysu inwestorskiego to opracowanie, które w przyszłości staje się punktem odniesienia przy negocjacjach i analizach ekonomicznych przedsięwzięcia. Jak wygląda przykładowy kosztorys inwestorski?

Przykładowa pozycja kosztorysu inwestorskiego

Kosztorysowanie rozpoczyna się analizą otrzymanej dokumentacji od Inwestora lub współpracującego biura projektowego. Dokładne kosztorysy inwestorskie wykonuje się przeważnie na podstawie Projektu Wykonawczego uwzględniającego dokładne dobory stosowanych urządzeń. Czym szersze i dokładniejsze opracowanie, tym finalny kosztorys jest dokładniejszy, a otrzymana kalkulacja bliższa realnym kosztom w przyszłości.

W praktyce bardzo często wykonanie kosztorysu inwestorskiego jest oferowane „w pakiecie” z projektem wykonawczym przez biura projektowe, które współpracują z kosztorysantami branżowymi. Owocuje to zmniejszeniem kosztów (biura nie zatrudniają na pełen etat dodatkowych pracowników) oraz zwiększeniem dokładności kosztorysów – osoby zajmujące się stale kosztorysowaniem lepiej orientują się w realiach rynkowych.

Potrzebujesz kosztorysu? Wyślij zapytanie TUTAJ

Wykonujemy kosztorysy każdego typu w zakresie instalacji sanitarnych. Aby poznać szczegóły napisz na oferty@kosztorysysanitarne.pl

Standardem w wykonywaniu kosztorysów inwestorskich jest używanie programu NORMA (PRO, Standard i podobne), które automatycznie wyliczają nakłady pracy oraz bazują na uśrednionych cennikach. Pozwala to na standaryzację i określenie średnich kosztów inwestycyjnych. Wiadomym jest, że późniejsze kosztorysy ofertowe powinny opiewać na niższe kwoty, z racji dużych rabatów materiałowych oferowanych firmom podwykonawczym przez dostawców i hurtownie.

Kosztorysant z doświadczeniem powinien uwzględnić większość głównych kosztów czekających na Inwestora w trakcie realizacji. Dlatego też, ważne jest, aby przedmiary i kosztorysowanie powierzać zaufanym osobom, najlepiej o udokumentowanej wiedzy na budowie.

Ile kosztuje kosztorys inwestorski?

Cena kosztorysu zależy od złożoności projektu oraz jakości przesłanych materiałów. Najprościej i najszybciej skontaktować się z nami przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio zadzwonić.

Kto sporządza kosztorys inwestorski?

Wycenę sporządza kosztorysant z doświadczeniem, który posiada odpowiednią wiedzę jak powinien wyglądać kosztorys inwestorski oraz jest biegły w obsłudze programu i posiada dużą znajomość rynku.

Obszar działania

Kosztorysy wykonujemy na obszarze całej Polski. Głównym obszarem gdzie tworzymy kosztorysy inwestorskie jest Warszawa, jednak współpracujemy z firmami z całego kraju

Kosztorys ślepy – co to jest?

Po wykonaniu projektu wykonawczego, projektanci branżowi bardzo często zobligowani są do przedstawienia zestawienia planowanych nakładów oraz wstępnych kosztów wykonania prac …

Zobacz więcej